Egyike azon keveseknek, akik a rendszerváltozás óta eltelt harminc évben folyamatosan tették a dolgukat, miközben mindvégig hűek maradtak elveikhez és önmagukhoz. Képriportokon is gyakran feltűnt az elmúlt évtizedekben, mert a „Parókiám az egész világ” – idézet John Wesley anglikán lelkésztől – hitvallását tükröző életében a közéleti szerepvállalásnak is mindenhol helye volt, ahol a legelesettebbek, az elnyomottak melletti szolidaritást kellett kifejezni. Most egy csendes sétán készültek róla képek. Az Én hősöm sorozat következő arca Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség lelkészi vezetője, aki a békásmegyeri Megbékélés Háza templomának kertjében fogadta Csoszó Gabriella fotóművészt.
– Mióta is vagyunk itt? 1998 októberében szenteltük fel a templomot.
– Ez a kert eredetileg egy szeméttelep volt, aztán megkaptuk a fővárostól azzal, hogy ha parkosítjuk és kitakarítjuk, akkor 99 évig használhatjuk.
– Pontosan 99 évig?
– Igen, éppen 99. Arról szólt a szerződés, hogy a lejárta után újabb 99 évre köthetünk megállapodást. Hát, azt már nem én fogom megkötni.
– Ez itt az emlékparkunk, ahol Bálint György szobra is áll. Leveszem ezt a zsákot.
– A talapzat fában látod a Kert című alkotást, a virágokkal kirakott Dávid-csillagot. Zsidónak született, aztán a háború után egy őt ápoló apáca kérésére kikeresztelkedett. Itt van a testéből egy kis rész, egy marék hamu. Odabent, ha láttad a sírokat, van keresztény és zsidó sírhely is. Itt együtt élünk, együtt nyugszunk.
– Azt mondta, addig akar élni, amíg dolgozni tud. (Bálint György szobra – Kocsis András Sándor, 2020)
– A másik szobor a tatárszentgyörgyi áldozatoknak állít emléket. Nem engedte a település vezetése felállítani, így került hozzánk. Van, amire nincsenek szavak. (Róbert és Robika című szobor – Alexander Schikowski, 2010)
– Ez pedig a gyülekezetünk karácsonyfája volt.
– Magaságyás. Ez volt Bálint Gyuri bácsinak a kedvenc témája élete utolsó időszakában. Szerette a kertünket.
– Itt pedig a Fair Play Football Roadshow kocsink áll, amiben egy felfújható focipálya van. Kezdetben a hajléktalan emberek futballválogatottjával játszott mérkőzéseket a mi Oltalom Sportegyesületünk.
– Gábor, erről is van egy sorozatom. A Parlament előtti mérkőzésről.
– Ott én is ott voltam. Háttal álltam a Parlamentnek, és szidtam a kormányt.
– Állatok is élnek velünk a kertben, így kicsit olyan, mint az Édenkert, ahol együtt élt ember és természet. Több mint 300 fát ültettünk már. Ma is, köszönhetően az egykori szeméttelepnek, mikor egy fa a talajba kerül, még mindig egy talicskányi törmeléket távolítunk el. Nem szoktam elfogadni pénzt a szolgáltatásokért, de ha valaki nagyon erőlteti, mindig azt kérem, hogy ültessen el inkább egy fát a kertünkben. Kezdetben össze-vissza kerültek ide az örökzöldek és a gyümölcsfák, a végén aztán rendet vágtunk, és megpróbáltuk tudatosan alakítani a kertet. Rózsát rózsa mellé, gyümölcsfát pedig gyümölcsfa mellé. Sőt, igazi állatkertet is szerettem volna itt, képzeld, még a nagyvadak is szóba jöttek!
De aztán másként alakult.
– Tudod, nem először futok neki a rólad szóló fotósorozatnak. Az előző nem sikerült. A korábbi sok száz képemből szerettem volna összeállítani egy újat, azokból, amiket az évek alatt készítettem a demonstrációkon.
– Mi volt a baj?
– Hol túl patetikus, hol pedig túl politikus voltam.
…
– Talán, mert én is ilyen vagyok.
– Gábor, kicsit maradhatok még a kertet fotózni?
– Addig maradsz, ameddig csak szeretnél.
Oltalom Karitatív Egyesület:
„TÜZELŐRE GYŰJTÜNK kampány – Adományozzunk meleget a rászorulóknak! Télen nemcsak az élelmiszer, de a tüzelő is létfontosságú a rászoruló családoknak, segíts, hogy tüzelőt vásárolhassunk nekik!”
Fotó és szöveg: Csoszó Gabriella
2021
Tetszett Önnek ez az írás?! Ha igen kövessen bennünket a Facebookon és az Instagramon!
A képek a szerző tulajdonát képezik, melyek a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény alapján jogvédelem alatt állnak.
A szerző írásai, fotói a dajer.hu-n:
Budapest, 2020.12.31. Lock Down
Csillag vagy fecske. Nadrág és szeretők