Úgy tűnik, a cipelés alaptéma, egyidős az emberiséggel, a gyűjtögetéssel és az egyéb nőinek mondott szerepekkel – mi is írtunk már a városi serpákról … Ha messzi egyetemre mész, ha gyerekeid lesznek, akiket oviba, iskolába, nagyihoz, edzésre szállítasz, ha te vagy a családtagjaid mindenről azt gondoljátok, hogy „ez még jó lesz valamire”, ha nem szereted otthagyni a maradékot, ha nem vagy egy konzumvásárló, ha segítesz másnak bevásárolni, ha nem tartasz autót, de akkor is, ha csak simán menedzselni próbálod a hétköznapjaidat – akkor bizony cipekedni fogsz egész életedben. De vannak, akik ezt stílusosan csinálják. Ettől a cucc nem lesz könnyebb, de mégis… Na, ilyen nőknek eredt utána most Bihari Ágnes. És aki keres, az talál.
Sejtettem, hogy kihívás lesz olyan középkorú nőkre vadászni fotóalanynak, akik épp egy vagy több csomagot – szatyrot, kosarat, zacskót, virágcserepet, dobozolt meleg ételt vagy bármi mást – cipelnek magukkal, és eközben jól néznek ki, és nem utálják az életüket. Még az is lehet, hogy tudat alatt bevillant apám egykori römikártya-paklija, ami az 50-es évek amerikai erotikus fotóinak stílusában rajzolt, magas sarkú cipőben cipekedő és a csomag sarkával ruháikat stratégiai helyeken finoman megemelő, vagy előrehajolva idomaikat megvillantó, kacéran mosolygó nőkkel volt díszítve. Vagy azokat a vasalt blúzban, derűsen és kihúzott gerinccel cipekedő hétköznapi modelleket akartam megtalálni, akiket a legtöbb stockfotós oldal dob ki a bevásárlószatyrot szállító nő keresőszavakra. Pedig gyanítottam, hogy a valóság felülírja ezeket az ábrázolásokat. A szállítási feladat igazából nem annyira gender-, mint inkább életformafüggő (bár felületes ránézésre azért úgy tűnik, inkább a nők, azon belül is főleg a középkorú nők viszik haza a fél piacot a szatyrokban-kosarakban, talán az egykori gyűjtögető életmód modern kori transzformációjaként); a feladat pedig a könnyed napi gyakorlattól az alig teljesíthető kihívásig terjed.
Akár az autóig hurcolja az ember a vásárolt dolgokat, akár a bicikli csomagtartójáig vagy a következő villamosmegállóig, nem valószínű, hogy örül annak, ha valaki e küzdelem közben fotózza őt, arra kérve, hogy mosolyogjon vagy legalább álljon meg/üljön le egy pillanatra pózolni. Én azért megkíséreltem, de nem nagyon csodálkoztam, hogy a legtöbben elhajtottak. Erre a projektre rá kell készülni, pár ad hoc óra nem elég! Szerencsére azért volt, aki megállt nekem, és vállalta a filter nélküli képet.
Üdvözlet a hétköznapi hősöknek!
Rozalinda (80), Gabi (52), Jaj-elfelejtettem-megkérdezni-a-nevét (kb. 75), Yvett (47), Erika (50), Éva (52) és Aliz (46) – nem ebben a sorrendben…
A képek a szerző tulajdonát képezik, melyek a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény alapján jogvédelem alatt állnak.
Tetszett ez az írás?!
Ha igen, kövess bennünket a Facebookon és az Instagramon!
A sorozat korábbi darabjai a dajer.hu-n:
Outfit XII. – fotósorozat, pink edition
Outfit XI. – fotósorozat, nyári ruha edition
Outfit X. – fotósorozat, bike edition
Outfit IX. – fotósorozat, sportos edition
Outfit VIII. – fotósorozat, ezüst edition
Outfit VII. – különkiadás, férfiakkal!
Outfit VI. – fotósorozat
Outfit V. – fotósorozat
Outfit IV. – fotósorozat
Outfit III. – fotósorozat
Outfit II. – fotósorozat
Outfit – fotósorozat
You rock, girl! Bihari Ágnes gyorsfénykép-tárlata